Kredi borçlarını sigorta karşılayacak… Deprem bölgesinde 1.8 milyon hayat sigortalısı var

Obalı, deprem bölgesinde banka kredisi ile bağlantılı yapılan 1.8 milyon hayat sigortası olduğunu, tahminlere göre bunların da yüzde 10’unun depremden etkilendiğini belirterek, büyük kısmının nakit ihtiyacı için çekilmiş kredilerden oluştuğunu söyledi. Obalı, “Bu krediler de 50-100 bin lira bandında, küçük tutarlar. Yüzde 10-12’si de konut ve araç kredilerinden oluşuyor. Hesaplarımıza göre 1.8 milyon hayat sigortalısının 1.6 milyonu çok ufak tutarlı krediler” dedi.

BANKAYA ÖDENECEK

Depremde vefat edenlerin bankalara olan kredi borçlarının hayat sigortalarından ödeneceğine değinen Obalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bankalarla hem TSB hem DASK entegrasyon kurmuş vaziyetteyiz. Burada dain-i mürtehin sıfatı var; bankalar birinci alacaklı konumundalar. O kredi ile ilgili alacaklar, sigorta şirketlerinden tahsil edilecek.”

Obalı, vefat teminatlı hayat sigortalarının sadece vefat halinde devreye girdiğini de açıklayarak, deprem bölgesindeki sigortaların yarıya yakınının sakatlık teminatını da içerdiğini, bu kapsamda depremden dolayı sakatlık durumu varsa hayat sigortasının bunu da ödeyeceğini vurguladı.

TAMAMI KARŞILANACAK

Hayat sigortasının, kredi borcunun tamamına yakınının bankalara ödeneceğine de dikkat çeken Obalı, şu açıklamaları yaptı:

“Burada kredi tutarı ile sigorta poliçesi karşılaştırılıyor. Biz sigorta poliçesindeki tazminat tutarını bankaya gönderiyoruz. Bankanın elindeki borç tutarından bunu düşüyor. Kimi zaman üstte bir rakam kalıyor, kimi zaman da borcun tamamını kapatıyor, kimi zaman cüzi bir miktar farkla banka alacak tarafında bakiye kalabiliyor. Bazı bankalar münferit olarak bu borçları sileceklerini ilan ettiler. Dolayısıyla büyük bölümü, hatta tamamı karşılanıyor diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir